Çocuklarımız için ebeveynli ebeveynsiz oyun gruplarımız…

Uzmanlar tarafından çocuk ergenliği olarak da adlandırılan “Ben Çağı” çok önemli bir dönemdir; Oyun Grubu “Ben” çağının hem çocuk hem de anne için daha kolay geçmesini sağlar, yine oyun grubu çok önemli olan anne-çocuk ayrışması için iyi bir başlangıç oluşturur; anaokulu zamanındaki ayrışmayı kolaylaştırır. Anne ve çocuk için zor geçen bu dönemde Oyun Grubu hayat kurtarıcı olabilir.

Korumacı bir toplumda yaşıyoruz. Çocuklarımızı hastalıklardan ve her türlü olumsuz etkileşimlerden korumak için onları evlerimizde tutuyoruz. Çalışmak zorundaysak bakıcıya, anneanne veya babaannelerine emanet ediyoruz. İyi bakıldıklarından emin olduğumuz da içimiz rahatlıyor. Peki diğer gereksinimleri, sosyalleşme, beyin gelişimi, dil gelişimi için gerekli ortamları sağlayabiliyor muyuz?

En değerli öğrenme zamanı, beyin gelişiminin inanılmaz bir hız ve yoğunlukta gerçekleştiği 0-3 yaş dönemini verimli bir şekilde geçirmemiz gerekiyor. Artık hepimiz beyin gelişiminin en önemli aşamalarının erken çocukluk döneminde bulunduğunu biliyoruz.
Birçok ülkede aileler bebeklerine ev ortamının sağlayamadığı sosyalleşme ve yaşayarak öğrenme deneyimlerini oyun gruplarıyla sağlıyorlar. İlk aylardan sonra bebeklerin çevrelerindeki sesleri, yüzleri ayırabildikleri, çevre değişikliklerini algıladıklarını ve tepki verdiklerini gözlemlemişsinizdir. Çocuklar etrafta başka çocuklar olduğunda öğrenmeye çok daha açık olurlar. İkiz anneleri bebekleri birbirlerini fark ettikleri zamanı gözlemleme ve değerlendirme şansına sahiptir.
Oyun Grupları çocukları diğer çocuklarla aynı ortamı-oyuncakları paylaşmaya, ilk sosyal ilişki kurma becerilerini oluşturmaya ve diğer anne-yetişkinlerle iletişim kurmaya yönlendirir. Ayrılık sancısı olmaksızın güvenli bir mekânda oluşturulmuş öğrenme-oyun ortamı, hem kendine hem de diğer insanlara güvenini pekiştirir.